dřevěné škatulky

24. července 2012 v 13:15 | Alfirin |  Ostatní výtvarničení
Před nějakým časem se mi dostalo moudrého ponaučení od mé drahé dlouholeté přítelkyně - bylo to něco ve smyslu "když už sem něco dáváš, koukej to pořádně popsat, i když ti to připadá jako samozřejmost". Měla jsem pocit, že když tady začnu rozebírat techniky typu Decoupage (ubrousková technika), bude to vypadat jako že případného čtenáře tak nějak podceňuji. Nicméně byla jsem ujištěna o opaku, takže se do toho pustím a budu doufat, že se tím nikoho nedotknu.
Začala bych s dovolením právě těmi ubrousky. Je to jednoduché, zvládne to opravdu každý, kdo udrží nůžky, a výsledek bývá obvykle docela pěkný. A začnu opět u svých oblíbených krabiček (jestli máte pocit, že už mě to musí stěhovat, tak máte pravdu :D). Tahle technika se několikrát objevila už v předchozím článku. Spočívá prostě jen v nalezení ubrousku s vhodným motivem, vystřižení a nalepení. Dobře se dá doplňovat i jinými technikami. Třeba takhle:
Dřevěná hrabice (dílo velice zručných rukou mého dědečka) a na ní nalepený motiv břečťanu. Opravdu široká paleta všech možných (někdy i nemožných) obrázků, vzorů a motivů v ubrouskovém vydání se dá sehnat ve výtvarných potřebách. Prodávají se po jednom, což je bomba, protože kupovat celý balík kvůli jednomu obrázku je takové… mno… pokud se zrovna nechystáte tapetovat ;-)
Speciální lepidlo se dá sehnat tamtéž, ale pokud není nic lepšího po ruce, lze použít i obyčejný Herkules. Dají se sehnat i lepidla, která jsou po zaschnutí voděodolná, nebo třeba i lepidla na textil (s těmi nemám dobré zkušenosti, dělají na látce fleky). Většinou jsou potřeba také nějaké drobné nůžtičky - například manikúrové- kterými budete moci vystřihnout i drobnější motivy (mimochodem stylově vyzdobené "ubrouskové nůžky" jsou ve výtvarkách k dostání také). A dál? Je to prosté, vystřihnete, co tam chcete, sloupnete jen tu nejhořejší vrstvičku s obrázkem a celé to nalepíte. Pozor u hodně prostříhávaných ubrousků, ty se lepí opravdu špatně. Tak to bychom měli ten břečťan.
Na fotce to není úplně dobře vidět, ale na zbytku plochy je takový bronzový odstín, který se směrem k obrázku zesvětluje. Pro tenhle efekt je asi nejlepší nanést barvu houbičkou a pak postupně od středu "odmazávat" do ztracena. Tedy alespoň já to tak dělám, pokud máte jiný nápad, budu za něj ráda ;) Zdobení po stranách je tou samou barvou. Už by se to tak mohlo nechat, ale pokud máte doma Křišťálovou pryskyřici, není špatné s tím nalakovat lístečky, případně po krabičce vytvořit "kapky". Pryskyřice je super, dá se s ní vylepšit opravdu dost. Je drahá (obvykle tak kolem 500,- za balení), ale malé množství vystačí na překvapivě velké plochy. Třeba na víko téhle krabice jsem spotřebovala necelý náprstek a ještě mi zbylo na dotažení nějakých těch náušnic, takže s ní opravdu šetřete. Pryskyřice se míchá ze dvou komponent, které cca po 24 hodinách zaschnou. Jedna z těch komponent je tužidlo. Nečichejte k němu, neudělá vám to dobře (empiricky ověřeno :D). Druhá je samotná pryskyřice. Po nanesení to snadno stéká, takže je vhodná jen na ploché věci.

Další příklad ubrouskování. Tahle už je docela letitá a je to na ní vidět :D


Ty odlepené dýhy po stranách nejsou umělecký záměr :D Bednička opět dědova, já jsem na ní pouze spáchala ty blbiny navrch. Už si bohužel nejsem jistá, co to bylo za barvu, dost možná je to i nějaká tempera (ty kupodivu drží taky, když se to dobře přelakuje). Praskliny v bavě tam jsou díky krakelovacímu laku, kterým se podklad natře ještě dřív, než se to nabarví. A jinak opět byla snaha o zesvětlování od středu, tady to ale kurňa nevyšlo :D Aspoň ten přechod není tak ostrý...

A poslední dřevěná:
Za tohle si teda sypu popel na hlavu a snad ani není moc potřeba zdůrazňovat, za co konkrétně... Mno, někdy se prostě nezadaří (popravdě jsem si chvíli říkala, že ji sem nedám vůbec, ale ať se taky občas pochlubím s nějakým tím epic-failem :D)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ten velký co občas i vede Ten velký co občas i vede | 25. července 2012 v 1:08 | Reagovat

Moc hezký ;-)

2 Debbie Debbie | E-mail | Web | 27. července 2012 v 11:45 | Reagovat

Úžasný, něco odtud budu muset zkusit :)

3 Foxess Foxess | 27. července 2012 v 14:05 | Reagovat

Tak jsem se docela zarazila u toho epic-failu na posledním obrázku. Nějak jsem nemohla vymyslet, CO tam má být. Tak tipuji...že by to srdíčko? :D Protože jinak je krabička velmi pěkná.

4 Alfirin Alfirin | 28. července 2012 v 15:36 | Reagovat

Debbie: děkuji :) mimochodem Tvoje stránky vypadají taky velmi pěkně ;)
Foxess: Podívej se, kde končí hrot toho srdíčka a kde je zapínání té krabičky ;) Jako já nevím, mě to vždycky třískne do očí :D

5 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 29. července 2012 v 14:08 | Reagovat

[4]: Musím říct, že ani mě to nějak příliš neirituje - myslím, že by bylo zajímavější to nalepit na spodní stranu krabičky XD Ale ne, kupodivu by mi to asi ani tolik nevadilo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama