Velikonoční kraslice - zdobení voskem

8. března 2013 v 18:33 | Alfirin |  Velikonoce
Velikonoce se blíží a já jsem si řekla, že letos bych mohla prozměnu napsat něco o jednom z nejtradičnějších způsobů zdobení. Na zdobení voskem není vůbec nic složitého, ač si to hodně lidí myslí.
Největší problém je najít si vhodnou nádobku na rozehřívání vosku. Používám hliněný hrneček, který jsem kdysi v dávných dobách svého dětství uplácala na keramice. Dám do něj svíčku a vosk tavím na lžíci nad tím:
Na tomhle to jde docela dobře, protože se postupně dolů zužuje, takže lžíce drží na místě. To ale neznamená, že by mi občas nežuchla dolů, když do toho neopatrně strčím. Možná by to šlo i v nějaké sklenici, každopádně počítejte s tím, že se u toho hodně navztekáte, až vám ta lžíce po sté spadne dolů a uhasí svíčku :D

A co vosk? Ve výtvarných potřebách se dají koupit barvy do vosku, ale ty jsem ještě nezkoušela a asi ani zkoušet nebudu, takže nemůžu radit. Dost mě totiž odrazuje jejich cena. Jsem maximálně spokojená s těmito voskovkami:
Za pár korun tam máte dvanáct barev a moc dobře se s nimi pracuje. Vosk je po roztavení takový pěkně vláčný a neloupe se na rozdíl od jiných starších voskovek, které jsem zkoušela. Prostě kus ulomíte a dáte roztajit na lžíci, s ničím dalším se nemusíte patlat.

Vosk se nanáší špendlíkem zapíchnutým obvykle do tupého konce tužky nebo prostě nějaké tyčky. Používám dřevěnou tyčku místo tužky, protože občas potřebuji vosk zamíchat a to jde nejlépe něčím silnějším než je špendlíková hlavička nebo ořezaný hrot tužky. Špendlík je samozřejmě potřeba obyčejný kovový bez umělohmotné hlavičky. Chraň vás ruka páně zkoušet to plastovou hlavičkou :D

Další důležitá věc je mít dobře rozehřátý vosk. Moc studeným čáru prostě neuděláte a moc horký začne čadit a přepalovat se a není úplně příjemné se toho nadýchat. Obvykle to řeším právě tím občasným zamícháním nebo ho na chvíli odstavím a vyfoukám. Pro snazší zdobení ale obecně platí určitě radší více horký než studený.

Vosk nanášíme v krátkých čárkách. Čáru delší jak centimetr s tím pravděpodobně neuděláte. Snažte se čárku vždycky táhnout rychle. Když to tam budete napatlávat pomalu, tak vám vosk na špendlíku vychladne a čára nebude plynulá. Chce to s tím hlavně ze začátku pohrát a najít si na to ten svůj grif. Nejlépe se ztvárňují různé snítky a kytičky. Já postupuju většinou tak, že si udělám střed kýti, pak okvětní lístky a ostatní.

Záleží jen na fantazii :)
Možná vás ještě napadá, co se zbytkem roztajeného vosku. Já to řeším tak, že ho naliju do prázdné formičky od čajovky a nechám zatvrdnout. Nejlépe v nakloněné (viz obr.), protože když je rozlitý po celé ploše, špatně se to pak dostává ven, hlavně v malém mnnožství.


Na závěr ještě menší inspirace. Ty níže vyfocené jsou loňské, Až budu mít ozdobenou letošní várku, hodím ji sem taky :)


Další najdete v Galerii v sekci Kraslice ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | Web | 15. března 2013 v 21:41 | Reagovat

Ahoj! Máš tu krásné věcičky. Jsi moc šikovná. :-)

2 VV VV | 28. května 2013 v 17:40 | Reagovat

Šikulka, tyhle se ti povedly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama