Únor 2014

Ozdoby a šperky z kostí

23. února 2014 v 17:20 | Alfirin |  Vybrušování, rytí, atp.
Ano, je to tak, začala jsem experimentovat kostičkami. Zatím nic moc, se svojí novou hračkou, modelářskou vrtačkou, si ještě nejsem příliš jistá, ale myslím, že se zlepšuju Nevinný

Tak tedy, co s těmi kostmi:

Kde k nim přijít? (pověsti o ztracených houbařích jsou zcela nepodložené)

Snado. Přidete-li do řeznictví či na jatka, dají vám je. Prodavačka v našem řeznictví, od které jsem je vyškemrala, za ně ani nechtěla zaplatit. Na takových kostech je ale ještě dost různýcg šlach a chrupavek, které je potřeba odstranit, aby kost nezplesnivěla. Doporučují se různé způsoby, mezi nimiž je jistě docela dobrý nápad předložit kost lesním mravenečkům a nehat práci na nich. Od toho jsem ale upustila, bála jsem se, aby mi je neodnesli úplně. Kosti jsem nejdřív vyvařila, pilkou na železo jsem odřezala kloubní hlavice, vydlabala morek a oškrábala všechny měkké tkáně, co kde byly (slepice si pošmákly Smějící se). Je to špinavá a smradlavá práce, méně pracná je druhá možnost a to sebrat někde v lese kost, která už je hezky obraná a vyschlá (ale ty se taky vždycky neurodí).

Co s nimi dál?
Nechat vyschnout. Alespoň tak se to všude doporučuje. Já jsem byla trochu nedočkavá a zbrousila jsem je hned. Taky to jde, ale nevoní to zrovna po fialkách. Proto je taky lepší brousit nekde venku/ v dílně či aspoň s otevřeným oknem. Pomocí vrtačky a jejích nástavců se dá kost vybrousit do požadovaného tvaru i tloušťky a různě vrtat, nicméně je taky potřeba počítat s tím, že kostní moučka zvlášť při broušení létá na všechny strany.

Nejprve pár starších věcí, které už mám doma déle, teď jsem je jen ozdobila:Něco jako náhrdelník. V téhle verzi, akorát bez rytí, už se mnou absolvoval jeden larp. Teď jsem ho jen dozdobila rytím a mořidlem a upletla mu novou šňůrku, protože jen na režné niti nebyl nic moc... uvažuju, že k němu přidám ještě nějaké další korálky (ty jsou dřevěné, koupené).


Svícen z konce kosti - zase rytí a mořidlo


A teď už fungl nové výtvory (ze včerejška):
...
Srdíčko je trochu větší, kroužek byl hrozná piplačka :-D
Ještě tu mám rozdělaný jeden náhrdelník, tak jsem zvědavá, jestli se taky dokopu ho nějak dozdobit :-)

Obrázek z rokajlu

22. února 2014 v 20:14 | Alfirin |  Ostatní výtvarničení
Po delší době jeden kýč Smějící se Podklad natupovaný akrylkami, herkulesem lepené kamínky, mušličky a rokail.
Náušnice z drátků 2

14. února 2014 v 13:09 | Alfirin |  Drátkování
Opět tu mám jeden podrobný návod, jak vyrobit drátované náušnice :-) Samozřejmě lze libovolně obměňovat ;-)
Je potřeba podložka s kolíčky, kleště, měděné dráty (1mm a 0,5mm), korálky, náušnicový híček a spojovací očka.

Na podložce si rozmístíme pět kolíčků a namotáme na ně silnější drát - je potřeba hodně pevně utahovat, aby se vytvořilo očko ne jen šišaté cosi :-)

Kolíčky nechámě zapíchané a přidáme k nim ještě jeden tak, jak je to vidět na prostředním obrázku. Vytvoříme očko na silnějším drátu a navlékneme ho na protistojný kolíček. Dál obtočíme drát kolem zbylých kolíčků tak, aby vytvořil trojúhelník. Opět zakončíme očkem. Trojúhelník ještě ručně dotvarujeme tak, aby byl dole lehce prohnutý a stejně tak prohneme i řadu oček.

Tenčím drátem přivážeme obě komponenty k sobě. Asi je nejsnazší začít někde odprostředka a pak pokračovat ke kraji. Ze začátku motání může být řada oček trochu posunutá, ale to nevadí - ve chvíli, kdy už to lépe drží, se dá lépe naštelovat jak je potřeba.
Když už máme hotový základ, můžeme na něj připevnit korálky. Já jsem si vybrala fialkové lístečky, které na tohle asi nejsou úplně ideální, protože okraj mezi dírkou a koncem korálku je dost široký, takže se na něj špatně připevňuje očko.

Rovný konec očka si seštípneme na vhodnou délku a také ho zkroutíme. Menší očko připevníme na jedno z řady pěti oček a na to větší navlékneme korálek. Nestiskávat drátek moc pevně, korálek se musí kinklat!
Když máme korálky navěšené na všech pěti očkách dole, přidáme ještě jeden korálek nahoru. Ten je lepší připojit přes dvě očka, jinak nemá dostatečnoou vůli.Ještě připevníme náušnicový háček... a je to :-)