Červenec 2014

Vybrušování do kamene

31. července 2014 v 21:19 | Alfirin |  Vybrušování, rytí, atp.
K některému z předchozích článků mi kdosi napsal, že ozdoby z kostí se mu zdají tak nějak morbidní... Tak jsem si řekla, že bych mohla jednou zkusit něco méně pohoršujícího a brousit místo kostí kámen :-)
Hned na úvod musím napsat, že je to rozhodně mnohem příjemnější práce. Už jenom proto, že moučka z kamenů nesmrdí a taky nelétá úplně všude. Nicméně asi také není úplně dobré ji dýchat, už jen proto, že je hodně jemná a těžká, takže by se mohla usazovat v plicích. To lze pořešit respirátorem nebo tím, že se kámen během broušení namáčí. Já jsem zvolila druhou možnost hned potom, co jsem si napůl přidušená servala respirátor z obličeje :-D


První jsem si vzala do parády břidlicovou destičku z lomu Kosov u Berouna. Mým cílem bylo vytvořit na ní nějaké ty keltské propletence, které jsem si nejdřív vytiskla, připlácla přes kopírák na kámen a obkreslila. Pak jsem obrousila materiál tak, aby vznikl reliéf. Břidlice se kupodivu brousila opravdu podstatně snáz než ty kosti...
A tak jsem se (povzbuzena úspěchem) vrhla i na kus mramoru, což už zdaleka tak snadné nebylo... Abych to zestručnila, ten bílý ohlazený trojúhelník mě stál jeden vrták, jeden diamantový brousek a hromadu nervů, takže jestli ještě někdy budu dělat něco z mramoru, ani mě nenapade se do toho pokušet vrtat :-D Z nějakého důvodu je to prostě neprovrtatelná záležitost, ačkoli brousit a leštit jde poměrně dobře.


Ještě bych ráda upozornila, že je opravdu velmi vhodné vzít si ochranné brýle a je v zásadě jedno, jestli se brousí kosti nebo kameny. Občas se totiž kousek materiáliu odštípně a několikrát se mi stalo, že mě zobnul do obličeje docela povážlivou silou. Což v zásedě nevadí, ale kdyby trefil oko, asi by to nebylo úplně dobré.

Tož tak :-) Kamínky mě vážně baví, ale rozhodně to neznamená že bych končila s kostmi - už před těmito výtvory vznikly nějaké další kostěné cetky, se kterými bych se ráda pochlubila, takže časem určitě přibude další "kostěný článek" B-)

Steampunkový přívěsek

9. července 2014 v 12:35 | Alfirin |  Ostatní výtvarničení
Váhala jsem jak tenhle článek nazvat, resp. do jakého stylu ho zařadit, ale k tomu steampunku to má asi nejblíž Smějící se
Tentokrát mám kupodivu nafocený i postup, i když zrovna tohle byl takový hokuspokus ze zbytků a ani jsem nečekala, že z toho vyjde něco kloudného.

Zkoušela jsem dělat zubatá kolečka z kůže. Byl to spíš je nácvik na kusu staré kůže, takže jsem pak dumala co s ním. Nejdřív jsem na něj navázala peříčko:
... pak jsem na kůži lehce natupovala trochu stříbrné akrylové barvy:
Dál jsem měla pár blbinek, pro které jsem taky neměla žádné konkrétní využití:
... takže některé z nich našly místo na přívěsku :-)
Spodek přívěsku jsem ještě zakápla pryskyřicí, protože UHU lepidlo, kterým jsem ty komponenty přilepovala moc nedrželo:
Ze spoda nic moc, ale na druhou stranu se nikdo nekouká Rozpačitý