Říjen 2014

Rytí do štípenky

22. října 2014 v 13:07 | Alfirin |  Vybrušování, rytí, atp.
Štípenka je spodní (masová) část kůže, která zbyde potom, co se seřízne vrchní část. Je to snad ta nejlevnější kůže, která se dá koupit... Mě se podařilo ji sehnat zadarmo - stačilo se pohrabat v temných hlubinách naší stařičké dílny Smějící se
Zkoušela jsem do ní rýt vrtákem. Asi to zní divně, ale fakt to jde. Kůže se nejdřív namoří, nechá uschnout a pak se do ní ryje. Jde to v podstatě stejně dobře jako když se kreslí tužkou. Kůže je dost měkká, takže na rozdíl třeba od těch kostí neklade při vrtání skoro vůbec odpor.

Po několika pokusech se mi podařilo dokonce nafotit návod na výrobu takto zdobeného náramku.

Nejdřív jsem si vytiskla šablonku a obkreslila ji na kůži pomocí kopíráku:
..
(omluvte prosím moje špinavé hnáty, předtím jsme lisovali mošt a ty obarvené prsty fakt nešly umýt Rozpačitý)

Bohužel kopírák z nějakého důvodu na kůži moc nechytá (na fotce vlevo), takže si člověk vlastně jen tak nahrubo poznačí, kde by co přibližně mělo být, pak už to musí doděat víceméně ručně. Pro snazší orentaci při vrtání jsem si to tak trochu "předvyrýpala" (vpravo)
..

Pak už zbývá jen vrtat. Samozřejmě se na vrták nesmí moc tlačit, aby místo vyrývání neprojel skrz. A samozřejmě na koncích provrtat dírky na zavazování/ zapínání.

Zbytek jsem už vyryla víceméně od ruky. Nakonec jsem náramek navoskovala včelím voskem. Kůži jsem prostě ošmrdlala hroudou vosku a pak leštila až do zblbnutí. Leštěním se vosk nataví a hezky rozprostře.
..


Tenhleten lesk jako blesk tomu samozřejmě nevydrží věčně, jakmile se začně nosit a ohýbat, tak se ve vosku vytvoří drobné prsklinky, které ten lesk naruší. Jedině to pokaždé přeleštit po zavázání Úžasný

..
Pozor na dírky - musí být dost velké na to, aby v nich šňůrka bez problémů klouzala, jinak bude zavazování i rozvazování peklo.

Náramek je trochu pozdější výrtvor. Jako první jsem tuhle techniku zkoušela na chráničích, které jsem si vyráběla na dřevárnu starým dobrým "srdíčkářským" způsobem: koberec, polepit kůží, hrany oblepit kobercovkou a nabarvit. Přidávala jsem ještě falešné "nýtky" z gumy, aby to vypadalo víc jako pobité plechem.

Tady jsem ještě vybarvila ornament tmavším mořidlem:
..

Mno a tohle byl první pokus, tak to je holt takové nijaké:

Chrániče se celkem vyplatily, měla jsem je sice zatím jen na jedné bitvě, ale myslím, že mi ušetřily dost modřin Usmívající se