Srpen 2015

Krabičky z březové borky ("kůry")

25. srpna 2015 v 20:40 | Alfirin |  Ostatní výtvarničení

Ideální na drobné předměty a dárky. Je to na výrobu docela snadné, takže s focením postupu jsem se opět neobtěžovala :-D

Materiál
Nejlepší je najít si nějakou padlou polorozloženou břízu a borku sloupat z ní. Z živého stromu rozhodně nebrat - jednak by šla asi dost špatně dolů, ale hlavně jak by k tomu ten strom přišel, že ano ;-)
Sloupanou borku je potřeba namočit a oškrábat z ní zbytky dřeva, které se ještě drží na vnitřní straně. Z vnější strany je dobré oloupat takové ty starší zašedlé vrstvičky, aby byla hezky bílá.
Když chceme hned něco vyrábět, tak můžeme rovnou ještě zamokra tvarovat. Jinak na uskladnění je asi nelepší ji dát vylisovat pod něaké těžké knížky.
Dál jsem potřebovala silnější jehlu, dratev a včelí vosk.

Postup
Borku namáčíme v (ideálně teplé) vodě dokud nezměkne. Tentokrát jsem ji zkoušela i vařit. Není to špatné, protože jednak se tím borka pěkně vyčistí od případných zbytků, a taky bych řekla, že se z horké vody tvaruje lépe než když se jen namáčí ve studené.

Vystřihneme proužek borky a jeho konce sešijeme k sobě. Pak si na zbytek borky obkreslíme podstavu a opět - vystřihneme a přišijeme jako dno. Borku není potřeba nijak předem děrovat. Pokud je správně vyčištěná, propíchnete ji bez problémů jehlou.

Zkoušela jsem experimentovat a do jedné z krabiček nacpat jako dno plochý oblázek. Taky to funguje, drží tam docela pevně, ale chce to opravdu přesně trefit velikost, aby kamínek nevypadával. A v tomhle případě určitě i zavoskovat.

Dál vyrobíme víčka - stejným způsobem jako "tělo" krabičky. U víčka z borky musí být víčko o trochu větší než krabička (překvapivě :-D). I tady jsem zkoušela experimentovat a udělat víčko ze dřeva - opět ale musí pasovat těsně, aby nezapadávalo dovnitř. U dřevěného víčka jsem udělala dvě dírky a provlékla jimi očko, aby šla krabička snadno otvírat.

Některé z krabiček mi během šití praskaly. Proto to "ozdobné" křížkování uprostřed :-D

Nakonec jsem krabičky vylila horkým včelím voskem. Celé se tím hezky zpevní a pak se tak snadno nerozsypou.

.

Musím zcela nesebekriticky říct, že jsem s nimi spokojená :-) Jedna už cestovala k příteli a myslím, že se docela líbila. Každopádně v mém koutku fantazáckých a larpových hračiček se vyjímají pěkně :-D